Zapraszamy do Wytwórni na premierę książki Dominiki Kawczyńskiej „Łódź, k...! Szkic do portretu filmowej Łodzi”. Po spotkaniu na naszej scenie wystąpi Jazzowy Chór Wytwórni >

„Łódź, k…!” to 12 rozmów z ludźmi kina i opowieści o 22 filmach, które kręcono w Łodzi.

Historię Andrzeja Wajdy o „Ziemi obiecanej” uzupełniają wspomnienia Małgorzaty Laurentowicz-Granas. Dowiadujemy się z nich m.in., dlaczego autor „Popiołu i diamentu” sięgnął po powieść Reymonta i jakie niefortunne zdarzenia towarzyszyły jej adaptacji.

Posłuchaj walca z „Ziemi obiecanej” >

O tym, co działo się na planie „Vabanków”, które sceny budziły największe zainteresowanie ekipy przy okazji pracy nad „Seksmisją” i jaki wpływ na nakręcenie „Kingsajzu” miała Beata Tyszkiewicz, mówi Juliusz Machulski.

\"\"

Posłuchaj muzyki z „Vabanku” >

Ciekawi, co czuje się po zejściu do kanału, dlaczego Robert Więckiewicz na planie „W ciemności” był wielokrotnie na granicy płaczu i dlaczego na planie „Gorączki” ekipa miała problem z psami, powinni sięgnąć po wywiad z Agnieszką Holland.

\"\"

Zobacz trailer „W ciemności” >

 Jak wyglądała lekcja samotności Wojciecha Marczewskiego, można sprawdzić, czytając rozmowę poświęconą „Ucieczce z kina Wolność”.

Zobacz łódzkie dachy w „Ucieczce z kina Wolność” >

Wywiad z Filipem Bajonem przybliża kulisy powstawania „Arii dla Atlety”; to doskonała lektura dla tych, którzy zastanawiają się, gdzie Władysław Góralewicz (Krzysztof Majchrzak) został pobity i upokorzony przez braci Absów, a Bolcio (Roman Wilhelmi) polował na kota, którego potem upiekł i zjadł. Cezary Pazura zdradza, co działo się w akademikach Filmówki i dlaczego patrzy na Łódź inaczej niż Marek Koterski.

Łódź, k…! >

Dlaczego czasami warto w plan filmowy przemienić miejsca, z którymi jesteśmy bardzo związani, dowiemy się od Piotra Trzaskalskiego, reżysera „Ediego” i „Mojego roweru”.

\"\"

Zobacz trailer „Mojego roweru” >

Autor „Alei gówniarzy” po raz pierwszy przyzna, ile Piotra Szczepańskiego jest w jego bohaterach.

Łódź jako centrum Ziemi >

O demonie Łodzi przeczytamy w rozmowie z Mariuszem Grzegorzkiem.

Zobacz trailer „Jestem twój” >

O kulisach realizacji „Wymyku” opowie Greg Zgliński, a o „Obywatelu”, który będzie miał premierę na początku listopada – Jerzy Stuhr.

\"\"

Zobacz trailer „Wymyku” >

Chcemy zabrać Państwa wraz z filmowcami w podróż po filmowej Łodzi. Nie wymaga ona długich przygotowań, pieniędzy i ciężkich waliz, lecz tylko otwartej głowy i odrobiny wyobraźni, która pozwoli przenieść się w czasie i zobaczyć na łódzkich ulicach kamery na statywach, klapsy, reżyserskie krzesła, porozstawiane światła.

 

I ludzi, dających temu miastu nieśmiertelność.PARTNERZY:

TOYATV TOYATOYAstudiosŁąkowa 29